Bu 10 Yaşındaki Sevimli Rus Sanatçı Yaptığı Muhteşem Çizimleri Hayvan Barınağı Bağışları Karşılığında Satıyor

10 yaşındayken kendinizi düşünün. Muhtemelen arkadaşlarınızla oyunlar oynuyor, olmadık yerlerinizi kirletiyor veya belki de kızların aslında o kadar da sinir bozucu olmadıklarının farkına varıyordunuz. Bu yaşta özel yeteneklerinizi de keşfetmeye başlamış olabilirsiniz ve hepimizin kendine özgü yetenekleri var. 

Ayrıca birçoğumuz için başkalarına merhamet gösterme yetisi de bu yaşlarda ortaya çıkıyor. Ancak bugün burada bahsedeceğimiz 10 yaşındaki çocuk günlerini değerlendirme şekli açısından diğer arkadaşlarından birazcık farklı. Hatta biz bile onun sayesinde hayatımızda yaptıklarımızı sorgulamaya başladık!


Pasha Abramov’la tanışın, inanılmaz çizim yeteneğini hayvanları kurtarmaya ve onurlandırmaya adamış 10 yaşında bir çocuk. Dürüst olmak gerekirse yalnızca çizim yetenekleri bile bir kutlama hak ediyor! Pasha’nın fırça darbeleriyle hayat bulan inanılmaz ve insanın ağzını açıkta bırakacak derecede güzel hayvan portreleri sanatçının ne kadar genç olduğunu düşündüğünüzde daha da inanılmaz hale geliyorlar. Pasha ailesiyle birlikte büyüleyici ve enteresan bir şehir olan Nizhny Novgorod’daki Arzamas’ta yaşıyor. Belki de ona ilham veren şey bu güzel manzaradır, öyle düşünmüyor musunuz?


Pasha inkar edilemez bir şekilde yetenekli bir sanatçı, doğuştan böyle olmuş. Ama bunun çok da nadir görülen birşey olduğu söylenemez, böyle örnekleri tüm dünyada bulabilmek mümkün. Peki Pasha neden farklı? Çünkü Pasha bir ailenin tüylü ferdinin hediye ya da hatıra olarak resmini yaptığı zaman karşılığında aileden para istemiyor. Aslında bu hayvan portrelerini satarak iyi para kazanabilir. Ama Pasha’nın bu portreleri tamamen ücretsiz dağıttığını da söyleyemeyiz.
Bunun yerine Pasha insanlardan resimleri karşılığında bulundukları bölgedeki hayvan barınaklarına bağışta bulunmalarını istiyor. Pasha’nın enteresan hikayesi ailenin başından geçen trajik bir olayın sonrasında başlamış. Pavel ‘Kind Paint Brush’ (Nazik Boya Fırçası) isimli projeyi başlatmış ve annesi Ekaterina Bolshakova da ona yardım etmiş. Bu proje, aile çok sevdikleri evcil hayvanlarını kaybettikten sonra aklına gelmiş ve Pasha bir anda sokaklarda yaşayan hayvanlara karşı çok daha duyarlı olmaya başlamış. Sevgili Barsik’inin anısını yaşatabilmek için onların hayatlarına dokunmak istemiş ve şimdi de sokak hayvanları için elinden gelenin en iyisini yapıyor.
Tamamen dürüst olmamız gerekirse bu çocuğun tanıştığı her hayvana ve hayvanlarının resimlerini yaptığı her aileye gösterdiği duygu boyutu ve merhamet karşılaştığımız birçok yetişkininkinden çok daha fazla. Pasha bölgesindeki hayvan barınağının en genç gönüllüsü olmuş ve buraya düzenli olarak da bağışlar getirmeye devam ediyor.


Ama yaptığı işten dolayı ünlü olmayı amaçlamıyor.

Genç Pasha gerçekten de karşılaştığı her aileyi ve hayvanı kalbine davet ediyor. Bu genç sanatçıyı ve ailesini Instagram’da takip ediyorsanız (bu arada Instagram uzantısı @pashaabramov1 şeklinde) duygusal bağ kurma konusunda korkmadıklarını göreceksiniz. Dünyamızda böyle bir aile olduğu için çok mutluyuz! Onu seven bir ailenin yanında uzun ve mutlu bir ömür geçiren tüylü dostlarla alakalı duygusal hikayeler okudukça kalbim sıcaklıkla doluyor. Sevilen bir evcil hayvanın anısına işler yapmak benim için büyük bir zevk…


“Gözlerinin içine bakmak benim için en zor olan şey. Zamanımı onları dinlemeden geçirdiğim için biraz suçluluk duyuyorum...ve bu tip siparişler üzerinde çalışmak benim için çok daha zor çünkü portre aile için güzel bir anıya dönüşmeli,” diyor Pasha.


Bu küçük çocuğun büyüyünce nasıl muhteşem ve hayranlık uyandırıcı bir yetişkine dönüşeceğini görmek için sabırsızlanıyoruz. Ve sadece içinden geldiği için ikinci bir şans verebilmeyi başardığı hayvanların sayısını düşündükçe zaten yeterince duygusal hale geliyoruz. Pasha Abramov her birimiz için bir ilham kaynağı olmalı. Sana ve ailene dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye yardım ettiğiniz için teşekkür ederiz Pasha!