Bu Sevimli Eski Sokak Kedileri Birbirlerinin Cesur Olmalarına Ve Serpilmelerine Yardımcı Oluyorlar

İki sokak kedisi sokaklarda geçen zor bir yaşamdan birlikte kurtarıldılar. Bu iki kedi güçlü bir bağ paylaşıyor ve birbirlerinin özgüven kazanmasında yardımcı oluyorlar.

Bu yılın başlarında Ontario, Kanada’daki Dorset Rescue Kittens büyük bir koloniden birkaç sokak kedisi aldı. Onların arasından iki tane yavru kedi, Cholua (calico kedisi) ve Tabasco (kahverengi tekir) kurtarıldıkları andan itibaren en iyi arkadaş oldular.


Barınaktakiler sonradan bu kedilerin daha küçücük yavru kedilerken bile güçlü bir biçimde bağlı olduklarını öğrendiler. “Onların kardeş olduklarını düşünüyoruz ama tamamıyla da emin değiliz,” diye paylaştı Dorset Rescue Kittens’ın kurucusu olan Cailey Seymour. Gönüllülerin yardımları sayesinde kedicikler koruyucu bakıma gönderildi. Cholua ve Tabasco’ya bakan sokak kedisi bakıcısı bu ikili ayrılmaz halde olduğundan onları bir arada kalacağından emin olmak istedi.


Calico kedisi ve tekir kediye biraz deşarj olmalarını sağlamak için sessiz, rahat bir oda verildi. Yeni çevrelerinden ve insanlardan çok korktukları için daha buraya gelir gelmez bir mobilyanın arkasına saklandılar. Kimsenin yanlarına yaklaşmalarına izin vermiyorlardı ve biri yaklaşmayı denediğinde de kavag etmeye hazırdılar. “Cholua ısırmayı denerdi ve Tabasco da hep saklandıkları yerde kalırdı,” diye ekliyor Cailey.


Dayanamadıkları bir sürü lezzetli yiyecekler sayesinde çift yavaş yavaş saklandıkları yerden çıktı ve temkinli bir biçimde yeni çevrelerini keşfetmeye başladı. Birbirlerine olan desteklerini gösterebilmek için her zaman birlikte hareket ediyorlardı. Etraflarına tamamen uyum sağlamaları ve adapte olmaları biraz zaman aldı ama birbirlerini her zaman yakında tutmak onlara bir çeşit güven duygusu sağladı.


Çok daha rahatlamış hissetmeye başladılar ve her geçen gün saklandıkları yerden biraz daha açılmaya başladılar. Sonunda insanların onlara yaklaşmalarına izin verdiler ve insanların yanında biraz gözlerini dinlendirecek kadar rahat hissediyorlardı. Tabasco Cholua’nın arada sırada başını sevdirdiğini görünce o da yavaş yavaş bu fikre ısınmaya başladı.


Hala insanların yanında oldukça temkinliydiler ama birlikteyken birbirlerinin özgüvenini arttırıyorlardı. Son derece güçlü bir bağ paylaşıyor, odada dolaşırken kuyruklarını birbirlerininkine sarıyorlardı. “Korkmuş, minik kediler yavaş yavaş kendilerine gelerek bu yeni ve rahat yerikabullenmeye başladılar.”


Kediciklerin koruyucu annesi onları kazanabilmek için onların en sevdikleri şeyleri kullandı. “Cholua lazerli göstericiyi çok severken erkek kardeşi Tabasco yemekle sosyalleşmeyi tercih ediyor.” İki en yakın arkadaş ev içindeki günlük gezintilerine devam ederken ve çevrelerindeki insanlarla pozitif etkileşimlerde bulunurken daha korkusuz ve daha rahat hale geldiler.


Yeni şeyler deneme konusunda birbirlerine destek oldular ve hatta insanlardan sevgi görme fikrine bile çok daha sıcak bakmaya başladılar. “Nihayet biraz alışmaya başladılar. Birbirlerini her yere takip ediyorlar ve özgüven kazanmak için birbirlerinin desteğine ihtiyaç duyuyorlar. Bir kedi birşey yapıyorsa diğeri de onu taklit ediyor,” diyor Cailey.


“Genellikle birbirlerine kişisel bakım uyguluyorlar ve kanepede ya da kedi ağacında sarılıyorlar. O kocaman kolonidelerken bile birbirlerinden ayrılmıyorlardı.” Cholua ve Tabasco her geçen gün daha iyiye gidiyorlar ve bütün koruyucu ev onlara ait. Şekerleme yapılacak bir sürü yer seçeneği olmasından çok memnunlar ve bunların hepsini teker teker deniyorlar.


“Onlar için kalıcı bir yuva bulma zamanı geldiğinde onlar özgüvenlerini kazanmaya devam ediyorken onlarla uğraşabilecek, sabırlı insanlara ihtiyaçları olacak,” diye ekliyor Cailey. “Bu tüy yumakları ödül mamalarını çok seviyorlar ve işin içine yiyecek dahil olunca neşe içerisinde sevgi görmeyi kabul ediyorlar. Yiyecek dahil olmadığı zamanlarda sevgi istemeye alışmaya çalışıyorlar ama bu nokta üzerinde hala biraz çalışmaları gerekiyor.”


Tekir kedi ve calico kedisi birlikte çok şey başardılar ve artık sokaklarda birbirlerine bakmaya çalışmaları gerekmiyor. Şımartılmış ev kedileri olarak hayatlarının tadını çıkarıyorlar ve bütün bu süreç boyunca birbirlerinin en büyük desteği oldular.