Down Sendromlu Birbirinden Tatlı İki Kedi

Dünyada türlerinden eşi ve benzeri olmayan iki farklı kedi türünden Amerika`nın Arkansas eyaletinde beyaz kaplan ve İstanbul'da bir tekir kedi down sendromlu kedi dünyaya gelmişti. Kenny isimli kaplanın yakın akrablardan çiftleşme sonucu down sendromlu olduğu tahmin edilirken İstabul'daki Otto isimli tekir kedinin neden down sendromlu olduğu konusunda herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

Kenny

Kenny

Soyları tükenme tehlikesindeki beyaz kaplanlarından olan Kenny 4 nisan 1998 yılında Amerika`nın Arkansas eyaletinde Eureka Springs te doğdu.Soyları tehlikede olduğu için yakın akrabaların çiftleştirilmesi sonucu down sendromlu doğduğu tahmin ediliyor.


Doğumundan sonra hem hayvanat bahçesi görevlileri hem de araştırmacılar tarafından ilgi gösterilen bir kaplan olan Kenny yapay seçilim yoluyla üretilmiştir. Çeşitli gen kombinasyonlarındaki hatalar yüzünden down sendromlu olarak doğan Kenny bilinen tek down sendromlu kaplandır.


Tıpkı insanlarda görüldüğü gibi Kenny’nin de zihinsel ve fiziksel gelişim sorunları vardı ve hareket becerileri kısıtlıydı. Tüm bunlara rağmen Kenny hayat dolu oyuncu bir kaplandı. Down sendromlu hayvanlar çok nadirde olsa görülüyor.


2008 yılında 28 haziranda kanser sebebiyle hayatını yitiren Kenny için hayvanat bahçesi yetkililerinden Patrica Quinn , kaplanın down sendromlu olup olmadıklarını tam olarak emin olamadıklarını ancak Kenny`nin akrabalar arası çiftleşme sonucu olduğunu net olarak ifade ediyor


Otto

Otto

İstanbulda bir hayvanseverin sokakta bulduğu ve “Otto” ismini verdiği 2.5 aylık tekir kedi yavrusu görenleri şaşırttı. Otto`yu bulan hayvansever onda bir gariplik olduğunu alnının geniş olduğunu ve kafa yapısının farklı olduğunu görünce Otto`yu İstanbul`da bir veterinere götürdü.


Beyninde sıvı olmasından şüphelenilen Otto daha sonra Ankara`da kedi hastanesi sahibi olan veteriner tarafından Otto`ya down sendromu teşhisi koyuldu ve basına “ kedilerde görülen çok nadir bir durum “ açıklamasını yaptı.


Ve Veterinerin açıklamasından bir kısım “ Türkiye’de bir ilk olduğunu düşünüyorum. Dünyada da ender görülüyor. Yaptığımız araştırmalarda daha önce Amerika’da bir kaplanda down sendromu olduğunu gördük. Önümüzdeki günlerde kan testi yapıp kromozomlarını inceleyeceğiz. Yüz şekli, alın yapısı down sendromu olduğunu ortaya koyuyor. Hareketlerinde bir sorun yok. Tuvalet ve yemek eğitiminde biraz zekâ geriliği görülüyor. Takıntılı bir kedi. İnsanlara temas etmeyi çok seviyor.”