Hayvan Dostunuzla Denize Açılmadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Detay

Yaz gelince “yelkenler fora” diyeceksiniz, seyahat rotanızı belirlediniz ve karada yaşamınızı paylaştığınız can dostunuzun da bu mavi seyahatte yanınızda olmasını istiyorsunuz. Nasıl bir hazırlık mı yapacaksınız? Evcil hayvanınızla mavi yolculuğa çıkmadan önce yapmanız gerekenleri sizler için derledik.


1. Seyahate Çıkmadan Önce Tekneyi Tanımasına Yardımcı Olun

1. Seyahate Çıkmadan Önce Tekneyi Tanımasına Yardımcı Olun

Tekne ile yeni tanışan kedi ve köpekler için bu yeni yaşam alanı stres yaratan bir unsur olabilir. Tekne henüz marinada bağlı iken dostunuzun tekneyi tanıması, ortamı kavraması için ona zaman tanıyın. Biraz vakit geçirerek kendisini güvende hissetmesini sağladıktan sonra seyre çıkabilirsiniz.


2. Kediler Karada Olduğu Gibi Denizde de Biraz Özel İlgi İstiyorlar

2. Kediler Karada Olduğu Gibi Denizde de Biraz Özel İlgi İstiyorlar

Uzun bir seyahate hazırlanırken bazı hazırlıklar yapmanız gerekecektir. Kaymayan bir yüzeyde devrilmeyecek bir kapta içme suyu bulundurmaya özen gösterin. Kedi tuvaletinin sabitlenmiş ve kumunun dolu olduğundan emin olun. Yalpada dökülmeyecek ama boşaltmak için kolayca çıkarılabilecek bir şekilde sabitleyin. Altına koyacağınız kaymaz bir paspas faydalı olacaktır. Ayrıca kedilerin meraklı canlılar olduğunu unutmayın ve tehlike yaratacak büyüklükteki geçiş alanlarını kapatın.


3. Onların da Pasaportu; Künyesi…

3. Onların da Pasaportu; Künyesi…

Ziyaret edeceğiniz çoğu marinada evcil hayvanınızın her an kontrolünüzde olması istenecektir. Bu yüzden tasma ve karnesini bulundurmayı ihmal etmeyin. Dostunuzun kimliğini belirlemek için boyun tasmasına takılan teknenizin adı, marinası, sizin adınız ve telefon numaranız gibi bilgileri içeren bir künye yaptırın. Uzun süren deniz yolculuğunun ardından yeni bir marinaya gelmek, dört patili miçoların fark ettirmeden gizlice tekneden kaçmaları için mükemmel bir fırsattır. Buna fırsat vermemek için onları sabitleyebilirsiniz. Bu yaramazların ne yapacakları çok da belli olmaz. Siz ne olur ne olmaz diye GPS yaka satın alın.


4. Köpekler için Yüzdürücü Bulundurmayı İhmal Etmeyin

4. Köpekler için Yüzdürücü Bulundurmayı İhmal Etmeyin

Hareket eden bu yeni yaşam alanı içerisinde uyum sağlama sürecinde köpeklerin denize düşme ihtimaline karşı özellikle seyir sırasında bir yüzdürücü takmanızda fayda vardır. Köpeğiniz iyi bir yüzücü olabilir ama kısa sürede yorulabilir ya da hipotermi gibi durumlar söz konusu olabilir. Can yelekleri kedilerin hareket kabiliyetini engellediği için tavsiye edilmiyor. Acil durumlar için bir tırmanma ipi bulundurarak kedinizin tekneye daha rahat çıkmasını sağlayabilirsiniz.


5. Kedileri Suya Karşı Pek Zorlamayın, Köpek Dostunuz ise Kulaç Atarken Size Eşlik Edebilir

5. Kedileri Suya Karşı Pek Zorlamayın, Köpek Dostunuz ise Kulaç Atarken Size Eşlik Edebilir

Kedilerin suyla arasının pek iyi olduğu söylenemez ama köpeklerde aynı durum söz konusu değildir. Bazı istisna durumlarda kedilerin su korkusunu aştığı ve yüzdüğü de görülmüyor değil… Ama siz yine de bu konuda kedileri zorlamayın. Köpekler ise (travmatik durumlar söz konusu değilse) yüzmeyi seven canlılardır. Köpek dostunuz baştan suya girmeye tereddüt etse de, alıştırmanız halinde bir çocuğun suyla ilk teması gibi heyecanla kulaç atacaktır. Çocuk gibi demişken, yorulduklarını farkedemeyip boğulma tehlikesi yaşayacaklarını unutmayın ve denizdeyken gözünüz dostunuzun üzerinde olsun. Ayrıca güneşin dik açıdan vurduğu saatlerde, güneş çarpmasına karşı minik dostunuzun denizde yüzmesine müsaade etmeyin…


6

6

Deniz suyuna hayvanların cildinin tepkisi insanlarda olduğu gibidir. İstisnai durumlar dışında herhangi bir alerji yapmaz. Deniz tuzu durulama yapılmazsa deride kurumaya sebep olabilir. Yüzme esnasında deniz suyu minik dostlarımızın kulaklarına kaçabilir ve bu da enfeksiyonlara sebep olabilir. Yüzerken ve dalarken yutacakları suyun kusma ve ishale sebep olabileceği de aklınızın bir köşesinde bulunsun…


7. Güneş Yanıkları ve Su Kaybına Karşı Önleminizi Alın

7. Güneş Yanıkları ve Su Kaybına Karşı Önleminizi Alın

Köpeğinizi güneşin yakıcı etkisinden korumak için güneş kreminden yararlanabilirsiniz. Burun delikleri içi ve burun ucu, dudak çevresi, kulak içi ve etrafına güneş kremi sürmek onu korumaya yetecektir. Ayrıca köpeğinizi teknede çok uzun süre güneşe maruz bırakmamaya çalışın. Bunun için bir gölge alan yaratabilir, yakınına bir kap su koyabilirsiniz. Bu onu serinletecektir.


8. Tırnakları Lazım Olabilir

8. Tırnakları Lazım Olabilir

Tırmanabilmesi açısından kedinizin tırnaklarını kesinlikle kesmeyin. Uygun bir köşeye kediotu ile cazip hale getirilmiş bir halı parçası sabitlerseniz kediniz tırmalamak için bunu kullanmaya alışacaktır. Özellikle köpekler fiberglass teknelerde güverteye tutunmakta zorlanır ve kayabilirler. Kaymaz halı parçası onların daha rahat hareket etmelerini sağlayarak kaza olasılığını azaltır.


9. Minik Dostunuzun Bavulunda Neler mi Olmalı?

9. Minik Dostunuzun Bavulunda Neler mi Olmalı?

Evcil hayvan dostunuzun en sevdiği yatağını ya da battaniyesini yanınıza alın. Ayrıca kağıt havlular, dostunuzun tarağı ya da fırçasını, mama ve oyuncaklarını almayı unutmayın. Köpekler için bir çomak ya da top yeterlidir. Kediler için ise elastik bir ipin ucuna bağlı püsküllü oyuncaklar, kediniz sıkılmadan kendi kendine vakit geçirmesini sağlayacaktır.


10. Son Bir Sağlık Kontrolünü İhmal Etmeyin!

10. Son Bir Sağlık Kontrolünü İhmal Etmeyin!

Hayvan dostunuzun sağlığı tekne hayatından olumsuz yönde etkilenebilir ve yakından takip edilmelidir. Sindirim sistemi sorunlarını önlemek için her zaman kullandığınız mamadan yeteri kadar bulundurmalısınız. Bu özellikle ileri yaştaki köpekler ve çoğu kediler için önemlidir. Yola çıkmadan önce bir veteriner hekim tarafından kapsamlı bir muayene yapılmalı. Eğer yurtdışına çıkacaksanız bazı ülkeler sağlık sebeplerinden ötürü evcil hayvanları karantinaya almaktadır. Seyahatlere çıkmadan 1 ay önce kuduz titrasyon testi yaptırmayı unutmayın. Ayrıca dostunuzun çipli olması gittiğiniz ülkelerde kanuni sıkıntılar yaşamanızı engelleyecektir. Çip numarasına göre hazıralanan test raporu özellikle Avrupa Birliği ülkelerine girerken olmazsa olmaz.


11. Güvenli ve Konforlu Bir Liman

11. Güvenli ve Konforlu Bir Liman

Eğer tüm hazırlıkları yaptıysanız, artık yola çıkmaya hazırsınız… Doğu Akdeniz çanağının en büyük marina zincirlerinden biri olan D-Marin’in, İyon, Ege ve Ariyatik denizlerindeki benzersiz 11 marinası bu mavi yolculuğunuzda sizi ve hayvan dostunuzu tüm ihtiyaçlarınızın düşünüldüğü konforlu limanlarında en iyi şekilde ağırlayarak yeni ufuklara uğurluyor.