İşte Bu Nedenle Kesinlikle Evinize Yangın Alarmı Taktırmayı Düşünmelisiniz

Genellikle hayvanların hayatlarını kurtaran itfaiyecilerin haberlerine denk geliriz. Duman alarmları yakınlardaki ekiplere acil bir durum olduğunu bildirirler. Bazen evler tamamen yanıp kül olduğundan insanlar evlerini kaybedebilirler. Ama yeterince şansları varsa en azından kimsenin canı yanmadan kurtulurlar. 

Kısaca itfaiyecilere aslında çok şey borçluyuz. Onlar bu gibi durumlarda kendilerine yardım edemeyecek olanlara yardım ederler. Ve bu kez de şiddetli bir yangından bir bebek keçiyle ailenin kedisini kurtarmayı başardılar.


Komşular bebek keçiyle kedinin hala evde olduklarını fark ettiklerinde onları kurtarmak neredeyse imkansız görünüyordu. Neyse ki bu yangın olduğu sırada aile evlerinde değildi. Yerel bir gençlik vaizi olan ev sahibi, karısı ve dört çocuklarının hepsi bir doğumgünü partisine davetlilerdi. Bu parti sırasında yangın departmanından gelen korkunç aramayı cevapladılar.


Pensacola, Florida’daki Escambia County Fire Rescue yaklaşık öğleden sonra 3 sıralarında korkunç yangınla alakalı haberi komşuların kendilerini araması sonucunda öğrendi. Hemen başlangıçta onlara içeride sıkışmış hayvanların (bir bebek keçi ve bir kedi) olduğu söylendi.


İnsanlar nihayet yangını fark ettikleri zaman içerideki hayvanlar tarifi olmayan korkular yaşamaktaydı. Bunun sebebi de evin içinde çevredeki insanlara yangını daha önceden haber verecek yangın alarmlarının bulunmamasıydı! Neyse ki ailenin komşuları ilgili insanlardılar, bu nedenle içerideki hayvanlara ulaşabilmek için evin kapısını kırmayı denediler. Ama dumanlar ve alevler kendi başlarına başa çıkamayacakları kadar fazlaydı. Yine de ellerinden geleni denediler. Bu sırada bebek keçinin içeriden gelen bağırışlarını duydular; hayvanın sesinde korku vardı. Olay yerine vardıklarında BC2 tek katlı, ahşapla çerçevelenmiş evden gelen dumanları gördü. İtfaiye ekibi gelmeden önce komşular kapıyı tekmeleyerek içerideki hayvanları alevlerden kurtarmaya çalışmışlardı. Ama bu kadar duman ve ısıyla başa çıkamadıkları için çabaları sonuçsuz<


Bebek keçinin bağırmaları sayesinde itfaiyeciler hayvanların izini sürebilmeyi başardılar. İtfaiyecilerin raporlarını okuduğumuzda bütün ailemize ve arkadaşlarımıza ellerinde bulunsun diye bir sonraki doğum günlerinde duman dedektörleri hediye etmeyi düşündük. L12 olay yerine varmadan önce bebek keçi Rose evin içinden yardım çığlıkları atmaktaydı. L12 hortumu alevleri söndürmeye çalışırken L12’nin baş itfaiyecisi önce kediyi sonra da kanepenin minderlerinin altına saklanmaya çalışan bebek keçiyi bulmayı başardı.


Zavallı hayvanlar sonrasında acil bakıma alındılar. Bundan sonra itfaiyeciler kısa sürede yangını söndürebilmeyi başardılar ve aile de nihayet evcil hayvanlarıyla bir araya geldi. Yangın kontrol altına alındığında saat öğleden sonra 4:17 civarıydı.


İtfaiye departmanı sonradan yangının ailenin banyosundaki bir anahtarlı uzatma kablosunun arıza yapması sonucunda çıktığı bilgisini paylaştı. Her ne kadar aile neredeyse sahip oldukları herşeyi kaybetmenin eşiğine gelmiş olsa da, hiç kimsenin ölmemiş olmasından çok mutluydular. Kaybettikleri şeyleri yeniden alabilirlerdi ve önlerinde yeni anılar yaratmak için uzun bir zaman vardı. Ama sorumluluğunuz altındaki canları ve sahip olduklarınızı koruyabilmek için önlemler almanız gerekiyor.


Pensacola İtfaiye Departmanı’nın da yerel yönetimleriyle işbirliği içinde paylaştığı gibi, yerel seçeneklerinizi gözden geçirmeniz en iyisi olur. Ayrıca itfaiyecilere ve yardıma gelen insanlara içeride hayvanların olduğunu haber veren pencere zilleri de kullanabilirsiniz. Hepimizin evlerimizde duman dedektörlerine ihtiyacımız var. Bu dedektörlerin en az ayda bir kere test edilmeleri gerekiyor. Ayrıca bunların pillerini de en az yılda bir ya da iki kere değiştirmelisiniz.