Kedi Cinsleri: En Beğenilen 55 Tür ve Özellikleri

Sevgi yumağı, ilgi manyağı, miskini, haylazı ve daha nicesiyle kedi cinsleri en yakın arkadaşlarımız oluverir. Bu galeride en beğenilen kedi türleri ve özellikleri hakkında bilgiler bulacaksınız.

1- Habeş Kedisi:

1- Habeş Kedisi:

Biraz inatçı olmasına karşın son derece sıcakkanlı bir kedidir. Ayrıca oyuncu, şefkatli ve hareketlidirler. Kısa kızılımsı tüyleri vardır.


Korat:

Korat:

Pek sıcakkanlı bir tür değildir. Buna karşın çocuklarla ve sahipleriyle iyi anlaşırlar. Zeki, hareketli, oyuncu ve bakıma ihtiyaçları yüksektir.


Mavi Rus Kedisi:

Mavi Rus Kedisi:

Zeki ve özgürdür. Sessizdir ve taranma ihtiyacı yoktur. Sıcakkanlıdır ve çocuklarla normal bir anlaşması vardır.


Munchkin:

Munchkin:

Kısa bacakları en belirgin özellikleridir. Son derece oyuncu, dost canlısı, zeki ve hareketli bir türdür. İyi huyları nedeniyle en beğenilen kedi cinsleri arasında yer alır.


Nebelung:

Nebelung:

Gri-mavi tüyleri ile püsküllü kuyrukları vardır. Zekidir ve özgürdür. Hareketlidir; ama çocuklarla ve diğer hayvanlarla pek anlaşamazlar.


Norveç Orman Kedisi:

Norveç Orman Kedisi:

Zeki, sıcakkanlı, dost canlısı ve oyuncu türlerdendir. Hareketli ve cesurdurlar. Fazla mırıldanmazlar.


Ocicat:

Ocicat:

Oyuncu, hareketli, zeki ve sessizdir. Çocuklarla ve hayvanlarla iyi anlaşırlar. Pek sıcakkanlı değildir ve taranma ihtiyacı yoktur.


Oriental Longhair:

Oriental Longhair:

Tam bir oyuncudur ve çok zekidir. Sahibine karşı en iyi türlerdendir. Hareketli, mırlayan ve hareketli bir cinstir. Kolay eğitilirler.


Oriental Shorthair:

Oriental Shorthair:

Son derece oyuncu, zeki, hareketli ve uysal türdür. 300 farklı renkte türü vardır. Büyük kulakları en belirgin özellikleridir.


Pixie Bob:

Pixie Bob:

Vaşak melezidir ve oldukça hareketlidir. Zeki, oyuncu ve cesurdur. Pek sıcakkanlı değildir ve geçimleri normal seviyededir.


Ragamuffin:

Ragamuffin:

Çocuklarla ve diğer hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. Bakım ihtiyaçları yüksek ve sıcakkanlıdırlar.


Ragdoll:

Ragdoll:

Zeki ve dost canlısı bir türdür. Sahibiyle çok iyi anlaşır. Pek hareketli değildir ve sesleri çıkmaz. Sıcakkanlıdır ve taranma ihtiyaçları vardır.


Laperm:

Laperm:

Çok zeki ve hareketlidir. Sahibine karşı şefkatlidir ve çocuklarla anlaşırlar. Fazla mırıldanırlar ve oyuncudurlar. Kıvırcık tüyleri en belirgin özellikleridir.


Sibirya Kedisi:

Sibirya Kedisi:

Zeki, cesur ve oyuncu bir türdür. Dost canlısıdır ve sahibine düşkündür. Taranma ihtiyacı azdır ve sessizdir.


Scottish Fold:

Scottish Fold:

Özgürlüğüne düşkün ve sessiz hayvanlardır. Normal seviyede oyuncudur ve hareketlidir. Sakindir ve akıllıdır.


Singapur Kedisi:

Singapur Kedisi:

Pek sıcakkanlı değildirler. Buna karşın oyuncu, zeki ve hareketlidir. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla alışkın olduğu zaman iyi anlaşır.


Siyam Kedisi:

Siyam Kedisi:

Zeki, oyuncu ve hareketli türlerdendir. Pek sıcakkanlı değildir ve çocuklarla iyi anlaştıkları söylenemez. Sahibiyle iyi anlaşır.


Karayak:

Karayak:

Biraz kaprisli bir türdür ve oyuncudur. En çok mırıldanan kedilerdendir. Sıcakkanlıdır ve sahibine düşkündür.


Sphynx:

Sphynx:

Sıcakkanlıdır ve sahibiyle iyi anlaşır. Çocuk ve diğer hayvanlarla iyi iletişim kurar. Çok zekidir ve oyuncudur. İyi bir bakıma ihtiyaçları vardır.


Tiffanie:

Tiffanie:

Sahibiyle çok iyi anlaşan türlerdendir. Oldukça hareketli, zeki ve dost canlısı bir kedidir.


Tonkinese:

Tonkinese:

Son derece zeki ve hareketli bir türdür. Dost canlısı, sevecen, oyuncu ve ılımlıdır. Mırıldanan kedilerdendir ve iyi bir bakım gerektirirler.


Tuxedo Smokinli Kedi:

Tuxedo Smokinli Kedi:

Sırt kısmı tamamen siyah olan ve karın bölgesinde beyazlık bulunan bir kedidir. Bu görünümü nedeniyle de smokinli kedi denir.


Van Kedisi:

Van Kedisi:

Oldukça zeki, hareketli ve şefkatli bir türdür. Gözlerinin farklı oluşu ile ünlüdür. İyi bakım gerektiren, dost canlısı ve oyuncu bir kedidir.


York Chocolate:

York Chocolate:

Son derece zeki ve sahibine karşı şefkatli bir kedidir. Ayrıca nadir bir türdür. Hareketlidir ve çocuklarla iyi anlaşır. Fazla bakıma ihtiyaçları yoktur.


Tekir:

Tekir:

Onlar özgürlüğüne düşkün, zeki bir türdür. Oyuncu, hareketli ve cesurdur. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla alışık olduğu zaman iyi anlaşır.


Maine Coon:

Maine Coon:

Dünyanın en büyük evcil kedilerindendir. Aslan gibi tüyleri vardır. Son derece dostane, oyuncu, zeki ve sıcakkanlıdır.


Manks:

Manks:

Mitolojik kedilerdendir ve sıcakkanlıdır. Çocuklarla, sahipleriyle ve diğer hayvanlarla iyi anlaşırlar. Zekidir, oyuncudur ama sağlıklarına dikkat edilmelidir.


Savannah:

Savannah:

Çok zeki, oyuncu, dost canlısı ve hareketli bir türdür. Sessiz, az bakım gerektiren kedilerdendir. Uzun boyları en belirgin özellikleridir.


Japon Kıvrık Kuyruk:

Japon Kıvrık Kuyruk:

Fazlasıyla oyuncu, zeki ve hareketli bir türdür. Ayrıca sıcakkanlı ve dost canlısıdır. Kısa kıvrık kuyrukları belirgin özelliklerdir.


Chartreux:

Chartreux:

Oyuncu, sıcakkanlı, çocuklarla ve diğer hayvanlarla dostturlar. Çok mırıldanmazlar ve zekaları yüksektir. Kül rengidir ve gölgeli olabilirler.


4- Ankara Kedisi:

4- Ankara Kedisi:

Taranma ihtiyacı yüksek bir türdür. Sıcakkanlıdır ve az hareketlidir. Diğer hayvanlarla ve çocuklarla da iyi anlaşmaktadır.


5 - Amerikan Shorthair:

5 - Amerikan Shorthair:

Amerikan kedisi olarak da bilinir ve baskın renkleri; beyaz, mavi, kızıl, kremdir. Çocuklarla dostturlar ve sağlıklı türlerdir. Diğer hayvanlarla da iyi anlaşırlar.


6 - Amerikan Wirehair:

6 - Amerikan Wirehair:

Pek sıcakkanlı olmayan kedi cinsidir. Sahibine karşı şefkatlidir ama çocuklarla pek iyi anlaşamazlar. Tüyleri diğer türlere göre daha serttir.


7 - Australian Mist:

7 - Australian Mist:

Şefkatli ve sıcakkanlı bir türdür. Sağlıklı ve cesurdurlar. Hareket seviyeleri normal ve oyunculukları yüksektir. Çocuklarla da iyi anlaşırlar.


8 - Balinese:

8 - Balinese:

Siyam kedisine benzerler. Az sıcakkanlıdırlar ve zeka seviyeleri yüksektir. Fazlasıyla mırıldanırlar ve çok hareketlidirler. Tam bir oyuncudurlar.


9 -Bengal:

9 -Bengal:

Leopar benzeri desenleri vardır. Pek sıcakkanlı değildirler ve çocuklarla da nadiren dost olurlar. Zeka seviyeleri yüksektir, hareketlidirler ve oyuncudurlar.


10 - Birman:

10 - Birman:

Fazlasıyla sevimli olan bu kedi, son derece sıcakkanlı ve dostanedir. Fazla sesleri çıkmayan, miskin bir türdür.


Bombay:

Bombay:

Sessiz, duygusal ve dostanedir. Fazla bakım gerektirmezler ve oyunculukları yüksektir. Zeka seviyeleri ise normaldir.


Brazilian Shorthair:

Brazilian Shorthair:

Brezilya’nın sokak kedileridir ve zeka seviyeleri son derece yüksektir. Şefkatli ve oyuncu türlerdir. Buna karşın sıcakkanlı oldukları söylenemez.


British Shorthair:

British Shorthair:

Tam bir şehir kedisidir ve sıcakkanlıdır. Zekası yüksek, özgür ve dostanedir. Oyunculukları normalin üstündedir. En beğenilen kedi cinsleri arasında üst sıradadır.


California Spangled:

California Spangled:

Avlanan kedi türlerinin devamıdır ve zekaları yüksektir. Özgür ruhlu, cesur ve hareketlidir. Çocuklarla çok anlaşamaz ve sahibine karşı hırçındır.


Mısır Mausu:

Mısır Mausu:

Oyuncu ve zeki bir türdür. Hareketlidirler ve sahipleriyle iyi ilişki kurarlar. Gümüş benekli tüyleri vardır. Çocuk ve diğer hayvanlarla orta seviyede anlaşırlar.


2- Amerikan Bobtail:

2- Amerikan Bobtail:

Özgürlüklerine düşkün bir türdür ve cesurdur. Oyuncudurlar ve uzun tüyleri vardır. Zeka seviyeleri de normalin üstündedir.


Chinchilla:

Chinchilla:

Gümüş renkleri ile bilinirler ve dost canlısıdırlar. Zekaları yüksektir ve normalin üstünde mırıldanırlar. Taranma ihtiyaçları da yüksektir.


Colorpoint Shorthair:

Colorpoint Shorthair:

Oyuncu, akıllı, hareketli ve mırıldanan kedilerdir. Bakıma ihtiyaçları yüksektir. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla pek anlaşamazlar.


Cornish Rex:

Cornish Rex:

Seyrek ve sert tüylüdür. Pek sıcakkanlı değildir ve çocuklarla pek anlaşamaz. Son derece hareketli ve oyuncudur.


Devon Rex:

Devon Rex:

Kuzu gibi kıvırcık tüyleri vardır ve zekaları ile oyunculukları yüksektir. Sahiplerine şefkatlidir ama çocuklarla daha az anlaşırlar.


Avrupa Birmanı:

Avrupa Birmanı:

Oyuncu, çocuk ve hayvanlarla anlaşan bir türdür. Mırıldanmaları yüksek ve hareketlidirler. Ama çok sıcakkanlı değildirler.


Avrupa Shorthair:

Avrupa Shorthair:

Son derece özgür ve hareketli bir türdür. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve oyuncudurlar. Diğer hayvanlarla ise pek anlaşamazlar.


Exotic Shorthair:

Exotic Shorthair:

Sıcakkanlı ve şefkatli bir türdür. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi anlaşırlar. Basık burunları en belirgin özellikleridir.


Havana Kedisi:

Havana Kedisi:

Zeki ve sahibini seven bir türdür. Fazla sesleri çıkmayan ve bakıma muhtaç kedilerdendir. Sıcak kahverengi tüyleri en belirgin özelliklerdir.


Himalayan:

Himalayan:

Neredeyse hareketsizdir ve sessizdir. İyi bir bakıma ihtiyaçları vardır. Çocuklarla, sahibiyle ve diğer hayvanlarla iyi anlaşır.


Honey Bear:

Honey Bear:

Laboratuarda geliştirilmiştir ve ilginç bir türdür. Yüksek zekalı, oyuncu, hareketli, sevgi doludur. Bakıma ihtiyaçları vardır ve gümüş renklidir.


İran Kedisi:

İran Kedisi:

En çok tercih edilen ev kedisidir ve dost canlısıdır. Zeki, az hareketli ve sessizdir. İyi bir bakım gerektirirler.


3 - Amerikan Curl:

3 - Amerikan Curl:

Çocuklarla çok iyi dost olabilen bir türdür. Pek mırıldanmazlar ve taranma ihtiyaçları da azdır. Normalin üstünde hareketleri vardır ve oyunculukları yüksektir.