keditv.com LogoKedi Patisi Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 16 Şaşırtıcı Bilgi

Kedi patisi ve kedi tırnakları hakkında daha önce bu bilgileri duymadığınızı düşünüyoruz. Hiç kedinizin patileriyle ilgili internette arama yaptınız mı? Görseller kısmından pati resimlerine bakmayı saymıyoruz. Renkli ve şirin olmalarının yanı sıra pek çok işlevi görür kedi patileri. Tırnaklarının da öyle, kolunuzda iz bırakmak dışında, pek çok işlevi vardır.
Gelin onların mırcırmalık patilerine yakından bakalım:
Gelin onların mırcırmalık patilerine yakından bakalım:

Kedilerin dominant patileri vardır
Kedilerin dominant patileri vardırBizlerde olduğu gibi kediler de ya sağlak ya da solaktırlar. Özellikle zorlayıcı bir hareket sergileyeceklerse dominant olarak kullandıkları patileriyle bunu gerçekleştirirler. Queens Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre ise kedilerin dominant patileri cinsiyetleriyle bağlantılı. Bulguları erkek kedilerin genellikle sağlak, dişilerin sol patileri tercih ettiğini gösteriyor. Kedinizin sağlak mı solak mı olduğunu öğrenmek ister misiniz? Tek yapmanız gereken ona zor bir görev verin ve hangi patisini tercih ettiğine bakın.

Patileri esnektir
Patileri esnektirKedilerin patileri inanılmaz derece esnektir. Bu esneklik onların tırmanla, avlanma faaliyetlerinde kolaylık sağlar. Ağaçlara tırmanmada çok başarılı olmalarının sebeplerinden biri ön patilerinin dallara tırnak geçirebilmeleri için içe doğru dönecek şekilde gelişmiş olmasındandır. Bu yüzden de ağaçta kalırlar. Çünkü ağaca tırmanmayı sağlayan patileri ters yöne baktığı için inerken onlara yardımcı olamaz. Ve ön pati ve bacakları arka ayaklarına göre daha güçsüzdür.

Tampon görevini görür
Tampon görevini görürKedilerin patileri amortisör görevini görür. Yani darbe ve sesi soğurabilir. Ayak pedleri, atlarken ve kaba zeminde yürürken inişlerini yumuşatır ve minder görevi görür. Bu onların sessizce hareket etmelerini sağladığı için avcılıkta da işlerine yarar.

Temizlenmek için kullanırlar
Temizlenmek için kullanırlarKediler, ulaşamadıkları yerleri yalarken patilerinden yardım alır. Kulak ve kulak arkası, yüz, çene ve boyun temizliklerinde onlara patileri yardımcı olur. Önce patileri birkaç kez yalar sonrasında bu alanlara patilerini sürerler. Kediler bu yöntemi yavruyken kullanmaya başlar.

Kediler parmak uçlarında yürür
Kediler parmak uçlarında yürürKediler parmak uçlarında yürürler. Bunu hayatta kalma içgücüdü ve avlanmak için yaparlar. Parmak uçlarında yürümek ve koşmak hem ses açısından av yakalama şanslarını kuvvetlendirir ve hem de hızlanmaları gerektikleri zamanlarda adımlarını uzatmaya yardımcı olur.

Kediler patilerini iletişim aracı olarak kullanır
Kediler patilerini iletişim aracı olarak kullanırKediler, alanlarını işaretlemek için objeleri tırmalar. Aynı zamanda bu sayede kendileriyle ilgili bilgi de verirler. Gözle görülen tırmalama işlemi sonucu dışında patilerinde onlara ait koku bulunur.

Patilerinden terlerler
Patilerinden terlerlerKediler de terler. Ama patilerinin yumuşak alanlarından terler. Bu özelliklik onlara çok sıcak günlerde yardımcı olur. Isı dengelerini sağladıkları patilerini soğuk tutarak sıcağa karşı korunabilirler. Korkmuş ya da stresli olduklarında da patilerden terlerler.

Ateşleri patilerinden anlaşılabilir
Ateşleri patilerinden anlaşılabilirKediler ateşlendikleri zaman ilk olarak patileri ısınır. Kediniz halsiz olduğu zamanlarda ateşi olup olmadığını kontrol etmek isterseniz ön tanı olarak kedinizin ateşini patilerinden kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda kulak ve burunlarından da ateşli olup olmadıkları anlaşılabilir. Tabii en doğru sonuç veteriner tarafından verilecektir.

Patilerinin rengi tüylerine uyacak renktedir
Patilerinin rengi tüylerine uyacak renktedirKedilerinin patilerinin rengi, tüylerinin rengine uyacak renk skalasındadır. Gri kürklü kedilerin genellikle patilerinin rengi de gridir. Turuncu tüylü kediler pembe, smokin renklililerin ise siyah puantiyeli patileri vardır. Patilerinin rengini, tüylerinin rengini belirleyen pigmentler meydana getirir.

Pati izleri diğer kedilerden farklılıklar gösterebilir
Pati izleri diğer kedilerden farklılıklar gösterebilirBazı araştırmalar pati izlerinin eşsiz olduğunu söylese de pek çoğu bu durumun böyle olmadığını savunuyor. Kedilerinin burnunun ve kuyruk yapısının eşsiz olduğu söylense de tüm kedilerin pati izlerinin aynı olmadığı kesin.

Tırnakları aynı zamanda kemiktir
Tırnakları aynı zamanda kemiktirDaha önce hiç kedi tırnağı kesmemiş olanlara bu konuda uyarı yapıldığını duymuşsunuzdur. Kedilerin tırnakları bizimkinden çok farklıdır. Kedinizin patisine bastırdığınızda çıkan tırnağın aslında kemiğe bağlı olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden kedilerin tırnağı zarar gördüğünde ve yaralandığında çok kanar ve çok acıtır. Çünkü içinde canlı doku vardır.

Ayaklarındaki kemikler insanlarla büyük benzerlik gösterir
Ayaklarındaki kemikler insanlarla büyük benzerlik gösterirBu çok basitleştirilmiş çizim, kedinizin pençesinin ayak parmaklarına ve bacağının geri kalanına nasıl bağlı olduğunu gösterir. Falankslar (el ve ayak parmaklarında bulunan küçük kemikler) parmaklarınızla eş değerdedir ve el tarağı kemiğiniz, parmaklarınızdan avuç içine uzanan kemikle aynıdır.

Tendon ve bağlar sayesinde pençelerini istedikleri zaman çıkarabilirler
Tendon ve bağlar sayesinde pençelerini istedikleri zaman çıkarabilirlerBağ ve tendonlar aynı malzemeden yapılır ancak farklı amaçlarla kullanılırlar. Bağlar kemiği kemiğe bağlarken tendonlar kemiği kasa bağlar. Yukarıdaki resimde de kırmızı renkte görülen elastik bağlar ve buradaki tendonlar tırnakların yere dokunmamasını sağlar. Bu sayede kediler yürürken tırnakları onlara batmaz.

Tırnaklarını insan saç ve tırnaklarlarıyla aynıdır
Tırnaklarını insan saç ve tırnaklarlarıyla aynıdırKedilerin tırnaklarını oluşturan protein insanların saç ve tırnaklarını oluşturan proteinle aynıdır. Bu proteinin adı keratindir. Pençenin çekirdeğinde bulunan canlı doku sayesinde tırnakları katmanlar halinde uzar. Bu doku içerisinde damar ve sinir uçları taşır.

Birkaç ayda bir tırnakları düşer
Birkaç ayda bir tırnakları düşerKedinizin tırnaklarını yerde ya da tırmalama tahtasının yakınlarında gördüğünüde panik olmayın. Bu pençesinin dış tabakasının kan dolaşımının ulaşabileceğinden fazla uzadığı anlamına gelir. Ve bu nedenle bir yeri tırmaladığında düşer. Bu sayede altındaki daha keskin tırnak kalır.

Çok hassastır
Çok hassastırHiç kedinizin patisine dokundunuz diye tırnak yediniz mi? Eee, doğal çünkü kedi patileri çok hassastır. Çünkü patilerinde çok fazla sayısa sinir ucu vardı bu da patilerini onlar için çok önemli duyu organı haline geliştirir. Avcılıkta ve denge sağlamada bu özellik onlara yardımcı olur. Bu sinir uçları kedilerin doku, basınç ve titreşimleri hissedebilirler. Avlarının yakınlığı ve canlılığı da bu sayede anlarlar. Bu yardımcı görevlerinin yanında bu hassaslığın kötü tarafı da var elbette. Örneğin yaralanmalar gibi…

Görünce Yok Daha Neler Diyeceğiniz Birbirinden Değişik Fotoğraflar

Görünce kimi fotoğraflara şaşıracak, kimi fotoğraflara ise üzüleceksiniz..

Tüylerinizi Diken Diken Edecek: Sincabın Doğum Anı

Doğanın en sevimli ve hareketli hayvanlarından biri de sincaplardır. Sizin için bu kez bir sincap yuvasına yerleştirilen kamera sayesinde görülebilen sincabın doğum anlarını yayınlıyoruz.

Tarzları ve Bakış Açıları ile Dünya Çok Değişti Dedirten 9 Tuhaf İnsan

Kırpılmamak İçin Kaçıp 6 Yıl Dağda Kalan İsyankar Shrek

"Koyun Gibisin" sözü itaatkar, her söylenileni itiraz etmeden yapan topluluklar için kullanılır... Ama bu sözü reddeden koyun Shrek bakın bildiğiniz koyunlar gibi itaatkar olmadığını nasıl kanıtladı.

Durup Durup Tekrar Bakmak İsteyeceğiniz 30 Adrenalin Dolu Fotoğraf Karesi

Sizin için adrenalin tutkunlarının başrolünde oldukları, dünyanın farklı yerlerinden nefes kesici fotoğrafları bir araya getirdik. İleri butonuna tıklayarak bu nefis fotoğraf karelerini görebilirsiniz. Dikkat: Sakın bu pozları denemeyin!!

Doğum Sancısı ile Doktorun Kapısına Giden Kediden 7 Mucizevi Kare

İster insan ister bir kedi, annelik her zaman kutsal. Bitlis'te hamile bir kedi, doğum sancıları tutunca doktorun kapısına dayandı. İşte şaşırtan haberin ilginç detayları!

Gecenin Bir Yarısı Uyanıp Geri Uyuyamıyorsan Bu Yazımızı Mutlaka Okumalısın!

Gecenin bir yarısında uyanıp geri uyuyamıyor musun? Eğer durum böyleyse, bir uyku uzmanının şu önerilerini dikkate almalısın!

İddia Ediyoruz! Görünce Beyninizdeki Bütün Hücrelerin Yanmasına Neden Olacak 31 Göz Yanılması

Göz yanılması kadar lanet olasıca bir şey olamaz arkadaşlar. Bir kareye on kere bakıp da neler döndüğünü anlamamak ne kadar can sıkıcı değil mi?

4 Yıl Boyunca Eşi ve Küçük Kızını Gizli Gizli Fotoğraflayan Annenin Kadrajından Sevgi Dolu 7 Nefis Kare

Filipinli bir kadın, kocası ve kızının haberi olmadan onların fotoğraflarını çekti ve dev bir albüm oluşturdu!

Bakarken Gülme Krizine Girip Sonra Kendinizi Kötü Hissedeceğiniz 8 Sıkışmış Kedi

Onlar bizim çocuklarımız gibi. Elbette hepsini çok çok seviyoruz. Ama bazen gereğinden fazla bağımsız takıldıklarını ve acıkmadıkça bize ihtiyaç duymadıklarını kabul edelim. Bazen de başlarını belaya sokarlar tabii. Yardımımız olmadan o durumdan kurtulmaları imkansızdır.

Sahiplenildikten Önce ve Sonra Fotoğrafı Çekilen 16 Hayvanın Duygulandıran Değişimi

Sahiplenilmeyi bekleyen birbirinden tatlı hayvanların sahiplenilmeden önceki ve sonraki hallerinin olduğu duygulandıran fotoğrafları sizin için galerimizde derledik.

Beraber Büyüyen 17 Farklı Hayvanın Yürekleri sıcacık yapan Fotoğrafları

Doğduğunuz andan büyüdüğünüz ana kadar yanınızda birilerinin olması her zaman güzel bir fikirdir. Az sonra göreceğiniz hayvanlar beraber büyüdüler. Aynı yeri, aynı oyuncağı, aynı yemeği ve aynı suyu paylaştılar. En önemlisi de birbirleriyle kalplerini paylaştılar. İşte beraber büyüyen hayvanların inanılmaz değişimleri!

Hayvanlar Hakkında Doğru Bildiğiniz 12 Yanlış Bilgi

Hayvanlarla ilgili aşağı yukarı her şeyi doğru bildiğinizi sanıyorsanız, yanılıyorsunuz! Hepimizin hayvanlar hakkında bildiğimiz 12 yanlış bilgiyi galerimizde derledik. İleri butonuna tıklayın.

Kedi Sevmeyen Komşusuna Haddini Bildirdi

Emel Dönmez kedi sevmeyen komşusu tarafından kedileri besleyip onların bakımını üstlendiği için tehdit edildi. Ama bakın sonra Emel Dönmez ne yaptı? Galerimizdeki ileri tuşuna basarak resimlerin altındaki açıklamalardan haberin tamamını okuyabilirsiniz.

Sahibinin Mezarının Başından 1 Senedir Ayrılmayan Vefalı Kedinin Gözleri Yaşartan Hikayesi

Bu haberi kedilere "nankör" yakıştırmasını yapanlara lütfen okutun. Sahibi 1 yıl önce vefat eden vefalı kedi, onun mezarından 1 yıldır bir yere kıpırdamıyor.

Photoshop Yapmanın Ayarını Tutturamayıp Cümle Alemin Diline Malzeme Olmuş 20 Ünlü

Mobil fotoğraf düzenleme uygulamalarının yaygınlaşması herkesi rahatlıkla photoshop yapmaya yöneltti. Ünlüler için zaten uzun yıllardır özel çekimlerde kullanılan uygulama bir de sosyal medyaya taşınınca ortaya ilginç görüntüler çıktı. Amatörce yapılan photoshop'un ne kadar kötü bir şey olduğunu gösteren ünlüleri derledik.

Selda Bağcan 40 Kedisiyle Beraber Yaşıyor

Bodruma yerleşen Selda Bağcan evinde 20 tanesi Van kedisi, 20 tanesi sokak kedisi olmak üzere 40 kedisi ile beraber mutlu mesut yaşıyorlar. Haberin tamamını galerimizdeki ileri tuşuna basarak resimlerin altındaki açıklamalardan okuyabilirsiniz.

Kedileri Sevmediğini Söyleyip Onlarla Sarmaş Dolaş Yakalanmış 15 İnsan

"Ben kedilerden pek hoşlanmıyorum" diyerek kedilere karşı mesafeli duran insanların, kedilerle yaşadıktan sonra onlarla nasıl içli dışlı olup sarmaş dolaş olduğunu gösteren gülümseten kareleri sizin için derledik. İşte yakınlarının ağzından kedi sevmeyen insanların dönüşümü...

Takipçilerimizden Gelen Paticiklerin Fotoğrafları

Sevgili keditv takipçilerinin yolladığı pisiciklerinin fotoğraflarını galerimizde bir araya getirdik...Bol patili günler hepinize...

Dolandırıcılık Suçundan Ceza Alması Gereken 8 Kadın

Makyaj yaparak doğal görünümlerinden uzaklaşarak bambaşka birine dönüşen kadınların fotoğraflarını sizler için derledik. İleri butonuna basarak bu kadınları görebilirsiniz.