Kedi ve Köpek İsimleri ve Anlamları

Kedi ve köpeklere bir isim vermek kolay değil. Akla ilk gelen isim her zaman güzel bir isim olmayabilir, ya da uygun olmayabilir. Bir isim arayışında olanlar için kedi ve köpeklere anlamlı birkaç isim galerimizde verilmiştir.


Dişi kedilere verilen isimler:

Dişi kedilere verilen isimler:

*Pamuk: Dişi kedilerde en fazla rastlanan isim. Genelde beyaz ve sık tüylü kedilere bu isim veriliyor. *Mia: İtalyanca’da benim anlamına gelen bu isim, kedilerini gerçekten benimseyenler tarafından tercih ediliyor. *Hera: Hera isimli tanrıça, Yunan mitolojisinde Zeus’un eşidir. Aynı zamanda Evlilik Kraliçesi olarak da anılır. Dişi kedilere bu isim evcilliği çağrıştırdığı için konuyor. *Luna: Latince’de ay demektir ve bizim edebiyatımızda ay, güzelliğin bir ifadesidir. Bu nedenle kedilere ne kadar güzel olduklarını anlatmak için bu isim konuluyor. *Mişa: Aslında Mişa Farsça bir isimdir ve sonsuzluğa çiçek açma gibi bir anlam taşır. Dişi kedilere konulan güzel bir isimdir.


Erkek kedilere verilen isimler:

Erkek kedilere verilen isimler:

*Duman: Genelde duman renkli kedilere hiç düşünülmeden bu isim veriliyor. Sadece renginden ötürü. *Badem: Hayvanların genelde erkekleri daha çekici ve güzeldir. Erkek kedilerin birçoğu badem gözlüdür. Kedinin gözlerinin güzelliğini vurgulamak için bu isim terih ediliyor. *Yumak: Uzun tüylü kedilere sırf bu özellikleri yüzünden yumak ismi veriliyor. *Bıdık: Genelde kısa ve tıknaz erkek kedilere bu isim veriliyor. Çoğu zaman akıllı bıdık dendiği de oluyor. *Ponçik: Ponçik, bizdeki pişiye benzeyen bir Polonya tatlısıdır. Dişi kedilerin tatlılığını ifade etmek için bu isim de çok kullanılıyor.


Dişi köpeklere verilen isimler:

Dişi köpeklere verilen isimler:

*Bella: İtalyanca’da güzel anlamına gelir ve dişi köpeklere en fazla verilen isimlerden biridir. *Angel: İngilizce’de melek anlamına gelir. Bu isim kedinin güzelliğini vurgulamak için tercih edilir. *Şımarık: Adı üzerinde. Şımarmasını seven, ele avuca sımayan köpekler için uygundur. *Lucky: İngilizce’de şans anlamına gelir. Şanslı olduğu düşünülen köpeklere bazen lucky bazen de şans ismi veriliyor. *Cindy: Güzel ve alımlı anlamlarına gelen bu isim dişi köpekler için çok uygun.


Erkek köpeklere verilen isimler:

Erkek köpeklere verilen isimler:

*Paşa: Osmanlı döneminde generallere paşa denirmiş. Bugün paşa, en fazla kullanılan erkek köpek ismidir. *Molly: İngilizce’de muhallebi çocuğu anlamında gelen bu isim biraz da ufak tefek ve çelimsiz köpekler için kullanılıyor. *Baron: Avrupa’da eskiden kullanılan bir soyluluk ünvanıdır. Bugün erkek köpeklerin asaletini vurgulamak için bu isim tercih ediliyor. *Kont: Yine Avrupa’da derebeylik döneminde derebeylerine kont denirmiş. Bu isim şimdi üstün ırklı köpekler için kullanılıyor.


Sende bu isimleri ve anlamlarını beğendiysen paylaş pati sever dostlarınla...

Sende bu isimleri ve anlamlarını beğendiysen paylaş pati sever dostlarınla...