Yavrusuyla Birlikte Ölümün Eşiğinden Döndürülen Kedi İki Diğer Yavru Kedinin Gelişimlerine Yardımcı Oluyor

Bir kedi gücünü geri kazandı ve kendi yavrusuyla birlikte yetişmeleri için iki başka kedi yavrusunu daha sahiplendi.

Yalnızca bir ay önce The Mad Catters’ın (Perth, Avusturalya’da bulunan bir hayvan kurtarma barınağı) kurucusu Tara minik, bir günlük bir kedi yavrusu hakkında bir telefon aldı. Annesinin sütü gelmediği için yavru anne sütüyle beslenemiyordu.


“Anne-kız kedi ikilisiyle ilgili daha fazla bilgi edindikten hemen sonra annenin distosi (zorlu bir doğum) yaşadığı ve veterineri görmesi gerektiği kanaatine vardım,” diye paylaştı Tara. Tekir kedinin rahminde başka bir kedi yavrusunun daha olduğunu öğrendiler. Acil bir sezaryen ameliyatından sonra çok geç olmadan rahimdeki yavruyu da kurtarabilmeyi başardılar. Sonraki birkaç gün boyunca Tara saat başı kedi yavrularına takviyeli besinler verdi.


Bu kadar çileden sonra kedi anne Tiffany hala oldukça tedirgindi ve çok stres altındaydı. Yavrularını besleyecek ya da onlarla ilgilenebilecek bir halde değildi. Ne yazık ki yavrularından Pearl isimli olanı hayatta kalmayı başaramadı ve Diamond ismindeki diğeri bütün gücüyle dayanıyordu. Diamond birkaç gün boyunca sessizdi ancak nihayet eşiği atladıktan sonra gözleri henüz tam olarak açılmamış olmasına rağmen hareket etmeye ve etrafını keşfetmeye başladı.


Tiffany daha iyiye gitmeye ve daha fazla rahatlamaya odaklanmışken yavrusuna karşı olan tavırları da değişti. Bir gün Diamond’ın ağladığını duydu ve gerçekten ilgi gösterdi. Annelik duyguları ortaya çıkmıştı. Yavrusuna doğru koşarak geldi ve dikkatli bir biçimde onuna ilgilenmeye başladı.


O andan itibaren Tiffany yavrusuyla ilgilenen tek bakıcı olma konusunda ısrarcı oldu ve minik Diamond’ı fazlasıyla sevgiye, şefkate boğarak onu doyasıya kucakladı. Kediciğin düzenli kilo aldığından emin olabilmek için Tara bir yandan anne Tiffany’nin mutluluğu için uğraşırken bir yandan da yavruya bütün gün destekleyici besinler veriyordu.


“Tiffany çok koruyucu, ilgili ve tek yavrusuna son derece düşkün, bu nedenle de gerçekten Tiffany’nin güvenini kazanıp bebeğini yetiştirmesinde ona yardımcı olmak istiyorum,” diye ekliyor Tara. Aynı sıralarda Bold ve Dotti adında iki erken doğan kedi yavrusu da barınağa geldi ve kritik bakıma son derece muhtaçlardı. “Bir bahçe yatağında bulundular ve bize getirildiklerinde korkunç derecede zayıflardı.”


Tara vakit kaybetmeden onlara özel bir yavru kedi maması vermeye başladı, onları susuz bırakmamak adına bir sürü sıvı verdi ve oksijen terapisiyle nefes almalarına yardımcı oldu. Oldukça zorlu bir süreç olmasına rağmen kedicikleri ölümün kıyısından döndürebilmeyi başardı. Anne Tiffany kısa süre içerisinde evde diğer yavru kediler olduğunun farkına vardı ve onları görmeye çalıştı. Ne zaman Tara yeni bebekleri beslese ve onlar da ağlamaya başlasa Tiffany annelik içgüdüleri sebebiyle homurdanıyordu ve Tara’yı yakından incelemeye başlıyordu.


“Günün birinde Tiffany’nin bu kedi yavrularının bakımlarını üstlenmek için hazır ve istekli olup olmadığını görmeye karar verdim. Onları sanki kendi öz yavrularıymışçasına kabul ettiğini söylemekten büyük mutluluk duyuyorum. Üç yavruyu da beslememe izin veriyor (her ne kadar bazen homurdansa ve tıslasa da) ama kendisinin başına okşamama da izin veriyor,” diye paylaştı Tara. Koruyucu annesinin kendilerine yardımcı olmak için orada olduğunun farkında olduğundan Tiffany yavaş yavaş Tara’ya güvenmeyi öğreniyor. Tiffany yavruları baştan ayağa kusursuz bir biçimde temiz tutuyor ve sevildiklerinden emin oluyor.


İki prematüre kediden daha küçük olanı Dotti iyileşme sürecinde çok daha fazla sıkıntı yaşadı. Tara’nın onun yaşayıp yaşamayacağından emin olamadığı günler oldu ancak kedicikten asla umudunu kesmedi. Anne Tiffany bu zor günlerinde ona yardım edebilmek için hep yanındaydı. Beslenme zamanlarının arasında yavru kedinin kişisel bakımını yaptı ve ona bir rahatlık hissi sağladı. Minik savaşçı yeniden ayağa kalkmayı başardı ve hatta içindeki küstah yönü bile keşfetti.


Tiffany her zaman için üç harika yavrusuna karşı çok tatlı ve şefkatli davrandı. Bolt ve Dotti ablaları Diamond’a bayıldılar. Onunla birlikte yuvalarında yuvarlanmaktan çok hoşlanıyorlardı ve hatta onu yastıkları olarak bile kullandılar. “Tiffany Diamond için hayal edilebilecek en iyi anne ve Bolt’la Dotti için de düşkün ve gururlu bir koruyucu anne.”


Her ne kadar kedi annenin üç yavruya yetecek ölçüde sütü olmasa da, onlarla paylaşacağı çok fazla sevgisi ve ilgisi var. Kedicikler yeteri kadar büyüdüklerinde Tiffany yeniden anne olmayacak. “Dotti erkek kardeşinin yalnızca yarısı kadar ve prematüre bir bebek olduu için oldukça zor zamanlar geçirdi. Ama şimdi fazlasıyla yiyor ve oldukça da küstah bir kedicik!”


Kurtarıcıların ve gönüllülerin yardımları sayesinde bu kedicikler şımarık ev kedileri olarak hayatlarının tadını çıkarabilecek ve bir daha asla yiyecek ya da barınak konularında endişe etmek zorunda kalmayacaklar.