Kedi Cinsleri

Bengal Cinsi Kediler Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Şey

Bengal cinsi kediler iri cüsseli kedilerdir. Bunların ataları Asya leopar kedisidir. Bu kedi türünün nesli tükenmeye başlayınca, başka türden kedilerle çiftleştirilmeye başlanmıştır. Bu amaçla ilk olarak 1963 yılında Asya leopar kedisi, Abyssinian (Habeş) cinsi kediler ve American Shorthair cinsi kediler ile çiftleştirilmiştir. 20 yıllık çabaların sonunda bu türe özgü renk ve desen özellikleri ile Asya leopar kedisi yeniden ortaya çıkmıştır ve bu türe Bengal cinsi kedi denmiştir. Kendine özgü benekli derisi ile Bengal cinsi kediler, atalarının vahşi karakterinden uzak evcil bir kedi türüdür.

Dünyadaki En Etkileyici Kedisi - Pallas Kedisi

Pallas kedileri tek başlarına yaşayan canlılardır. Dişi ve erkek Pallas kedileri kendilerine özgü kokularıyla bölgelerini işaretler. Günlerini mağaralarda, taşların aralarında oluşan yarıklarda ve marmot (yer sincabı,halk dili dağ sıçanı) deliklerinde geçirip, akşama doğru avlanmak için dışarı çıkarlar. Hızlı koşucular olmadıklarından daha çok bitki örtüsünü ve kayalıkları doğal kamuflaj olarak kullanıp, pusuya yatarak ya da avlarına gizlice sokularak avlanırlar. Genelde sürekli aktif olan gerbil (çöl faresi), pika (ıslıklı tavşangil), Arvicolinae faresi, bazen de genç marmot gibi memelilerle beslenirler. Kınalı keklik ve benzeri kuş türleride diyetlerinde yer alır.

Kedi Gözlerine Yakından Bakmaya Ne Dersiniz?

Özellikle kedi severlerin bayılacağı bu paylaşımımızda, her türden ve türlü göz rengine sahip kedinin gözlerine zum yapılmış harika fotoğrafları bulacaksınız. 15 kedi gözü fotoğrafına bakmak için galeri görsellerine tıklayabilirsiniz.