25’ten Fazla Kediye Anne Olan 95 Yaşındaki Elleri Öpülesi Nine: Hanım Danışmaz

Sizi 50 sene önce eşini kaybettikten sonra Samsun’dan Gebze’ye taşınan 95 yaşındaki 25'ten fazla kediye annelik yapan Hanım Danışmaz ile tanıştıralım. İleri butonuna tıklayın.

7 yaşından bu yana kedi ve köpek beslediğini ifade eden Danışmaz, bundan 50 yıl önce eşini kaybetmiş ve tek dayanağı çocukları ve hayvanlar haline gelmiş.


30 yıldır Gebze’deki evinde yaşamını sürdüren 95 yaşındaki nine, kedilerini komşulardan ve fabrikalardan gelen yemek artıkları, kuru mama ve ekmeklerle besliyor.


Yalnızca evindekileri değil, sokakta sayısını unuttuğu pek çok kedinin de karnını doyuruyor.


“Komşularım bazen ‘O kedileri götür at ormana bırak.’ diyor. Ben de onlara ‘Sizleri neden anneniz ve babanız atmadı?’ diyorum. Onları götürmek kolay, koy bir çuvala götür bir araziye bırak, gel. Kime cevap vereceğiz…”


“Onları da Allah yarattı, ben yaratmadım ki. Komşuya gidip yemek isterim onlar için. Kendim yemem aç kalırım, onları doyururum. Kedilerim benim her şeyim. Onlar benim evlatlarım.”


“Ben onlardan, onlar da benden ayrılamaz. Ömrümü kedilerime adadım.”

“Ben onlardan, onlar da benden ayrılamaz. Ömrümü kedilerime adadım.”


Danışmaz’ın hayatını sürdürdüğü mahallenin muhtarı ise hayvansever ninenin evle ilgili olarak sıkıntı çektiğini, bilhassa yağmur ve kar yağdığı zaman durumun çok kötü olduğuna değinerek yetkililerin desteğini bekliyor.


Mahallenin muhtarı şöyle devam ediyor:

Mahallenin muhtarı şöyle devam ediyor:

“50 yıl kadar önce eşini kaybettikten sonra bir daha evlenmeyi düşünmemiş. Bütün sevgisini çocuklarına ve hayvanlara adamış bir ninemiz. Tek başına yaşayan bir ninemiz. Ben de ara sıra kendisini ziyaret edip hal hatırını soruyorum. Fakat teyzemizin evi harabe ve yıkık bir durumda. Kışın yağmur yağdığında, kar yağdığında içler acısı bir hal alıyor. Bir an önce devletimizin şefkatli ellerini ninemize uzatması gerekiyor. Bir an önce ninemizin hayvan sevgisini, hayvanlara harcadığı emeğini inşallah boşa çıkarmayız. Birlikte ninemizin son yıllarda rahat yaşam sürdürebileceği bir eve kavuşmasını temenni ediyorum.”