İngiltere’nin “Resmi Farecisi” Kedi Larry İle Tanışın

Bu ilginç çalışan İngiltere Başbakanlığı’na 2011 senesinde katılmış. Ancak onu bu gıpta edilen pozisyona taşıyan şey göz dolduran akademik geçmişi değilmiş. 

Bu işi almasını sağlayan şey daha çok doğuştan sahip olduğu bir yeteneğiyle alakalı olmuş, yani etrafındakileri korumanın onun kaderinde olduğunu da söyleyebilirsiniz. Ve on sene sonra üç kabine değişikliği gören kedi Larry işine yine de bağlı kalmayı başarmış.


Biz de bugün burada İngiltere’nin ilk “Resmi Farecisi” olan kedi Larry’nin 10 sene önce bugün Londra’daki 10 Downing Sokağı’na ilk defa gelmesinin yıldönümünü kutlamak için bulunuyoruz!


Larry’nin her zaman için kolay bir hayatı olmamış. Ağzında gümüş kaşıkla politikanın ortasına doğmuş olmadığı da söylenebilir. Dört yaşındayken Larry yerel bir Battersea hayvan barınağından sahiplenilmiş. Elbette ki bu bu olayda payı olan herkes için harika bir karar olmuş.


Sevimli kedi sonrasında o dönemin Başbakanı olan David Cameron tarafından İngiltere liderinin resmi yerleşkesinde dolaşırken görülen birkaç fareden kurtulabilmek amacıyla işe alınmış ve tam olarak 15 Şubat 20112de Downing Sokağı’na gelmiş.


Ancak, Larry politikada öylesine karşılayıcı bir yüze dönüşmüş ki sıradaki seçimin ardından yerinde kalabilmesi için vatandaşlar ayrıca bir hareket başlatmışlar. Ve onların sayesinde kedi gerçekten de yerinde kalabilmiş.


Battersea’de kediler için olan geçici bakım yerinin başında bulunan Lindsay Quinlan, “10 Numara’da geçirdiği süre zarfı boyunca Larry yalnızca Battersea’nin harika bir temsilcisi olmakla kalmadı, aynı zamanda dünyadaki milyonlarca insana da kurtatılmış kedilerin ne kadar muhteşem olduklarını göstermiş oldu,” diye belirtiyor.


“Larry’nin inanılmaz sıfırdan bulunduğu yere geliş hikayesi insanlara neden hayvanların ikinci bir şansı hak ettiklerini gösterme konusunda son derece önemli. Larry bir zamanlar kimsenin önemsemediği bir sokak kedisiydi ama şimdilerde dünya çapında milyonlarca hayranı bulunan bu ülkenin en çok sevilen politik figürlerinden bir tanesi!”


Ve bir başka harika olan şey de Larry’nin fotoğraflarını ve videolarını neredeyse bütün sosyal platformlarda bulabiliyor olmanız. Hatta kedi Larry hakkında bir kitap okumak isterseniz önünüzde oldukça fazla seçenek de mevcut!


Tatlı Larry tanıştığı herkesin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Korumaların kendisi için kapıları açmasına izin verirken ve fare oyuncaklarıyla yaptığı zorlu bir antrenman sonrasında özel bir dinlenmeye yatmışken herkes ona ellerinden geldiği ölçüde saygılı davranıyor. Ve elbette bu son derece sevimli anları belgelemeyi de ihmal etmiyorlar.


Sizin de görebileceğiniz gibi Larry başarısını iyi bir uyku ve bolca antrenmana borçlu.


Larry’i 10 senedir ekibin etkili ve başarılı bir üyesi olarak kalmayı başarmasından ötürü kutluyoruz. Ayrıca sizin için başka bir eğlenceli bilgimiz daha var; her ne kadar kendisine resmi bir isim verilmemiş olsa da, Downing Sokağı’ndaki en uzun ömürlü memur dört Başbakan değişikliği gören ve hepsiyle de çalışan kedi Wilberforce olmuş!