Kedi Ensesinden Neden Tutulmamalı?

Çocukluğumuzdan beni kedileri ensesinden tutarak taşımanın yanlış olmadığını biliyoruz. Yavru kedileri anneleri ensesinden tutarak taşımıyorlar mı zaten. Ama kediyi ensesinden tutmak kesinlikle doğru değil. Kedi ensesinden neden tutulmaz merak ediyorsanız galerimizdeki ileri tuşuna basarak resimlerin altındaki açıklamalardan öğrenebilirsiniz.

Kedi ensesinden neden tutulmamalı öğrenmek için ileri tuşuna basabilirsiniz.

Kedi ensesinden neden tutulmamalı öğrenmek için ileri tuşuna basabilirsiniz.


1 . Bildiğinizin aksine ensesinden tutmak çok sakıncalı

1 . Bildiğinizin aksine ensesinden tutmak çok sakıncalı

Ensesinden tuttuğunuzda çoğu kedi kitleniyor. Belki aşı vs yapılırken durmayan kedileri bir bilen tutabilir ama siz asla kedinizi ensesinden tutmayın.


2 . Veterinerlerin söylediklerine göre.

2 . Veterinerlerin söylediklerine göre.

Anne kediler bebeklerini bu şekilde taşırlar. Bu yavru kediler için normaldir. Yavru kedi kendi ağırlığını sabitleyebilir. 2-3 kilo ağırlığına gelmiş kediyi ensesinden tutarak taşımak ise, kedi kendini toplayamadığı için, kediye zarar verir. Ancak veterinerler hasta, tedavi olması gereken veya aşı için gelmiş bir kediyi hoplayıp zıplarken uygulanan enjeksiyondan zarar görmemesi adına, kontrol altına almak için ensesinden tutar ve hareketsiz hale getirirler. Özetle taşımak için değil ama kontrol altına almak için kedi ensesinden tutulabilir


3 . Enselerinde sinirler vardır.

3 . Enselerinde sinirler vardır.

Ense sinirlerin toplandığı bir nokta olduğundan dolayı, geçici felç durumu yaşama riskleri oluyor. Siz farkında olmadan bir minik patinin kas gelişimini ve hatta gelişmiş kası bile ciddi biçimde zedeleyebilirsiniz. Dişi kediler yavrularını o şekilde taşırken, insan parmaklarından çok daha hassas olan ve bu iş için uygun olan ağızlarını ve dişlerini gerekli basınçla kullanıryorlar.


4 . Yavru kedilerin bile enseden tutulması zararlı.

4 . Yavru kedilerin bile enseden tutulması zararlı.

Yavru kedilerin bile enseden tutulması zararlıyken 2-3 kilo veya daha fazlasına ulaşmış yetişkin kedilerin enseden tutularak asla taşınması doğru değildir. Felç kalma riskinin olduğunu unutmayın!..


5 .

5 .

Kedilerin birbirleriyle çiftleşirken ısırmaları bile birbirlerine zarar verebiliyorken insan parmaklarıyla bu şekilde tutmanın çok ciddi kas ve omurilik zedelenmelerine neden olabileceğini tahmin edersiniz.


6 .

6 .

“Bütün memeli türlerde benzer sinir noktaları bulunur. Savaş sanatları ve akupunkturda da bunlara pressure point, enerji kanal noktaları gibi isimler verilir. Bu hem tedavi hem de hedefi etkisiz hale getirmek için kullanılır. Biz insanların da aynen kedilerdeki gibi noktalar vardır ve sizi bir saniye içinde bayıltıp, geçici felç edip, ekstrem düzeyde canınızı acıtıp etkisiz hale getirecek çoklu noktalar bulunur.” şeklindeki açıklamayı dikkate aldığımızda ne kadar tehlikeli olduğunu anlayabilirsiniz.


7 . Norveç 'de kedileri ensesinden tutmak yasaklandı!

7 . Norveç 'de kedileri ensesinden tutmak yasaklandı!

Gıda Maddeleri ve Hayvan Sağlığı Kontrol Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Ole Fjetland: “Norveç olarak hayvan haklarını en iyi şekilde koruyan ülke olmak istiyoruz” sözleriyle açıkladığı genelge 2014 yılında Norveç ’de kabul edildi. Kurallara uymayan hayvan sahiplerinin para cezası alabileceği ve haklarında suç duyurusunda bulunulması durumunda da dava açılabileceği belirtildi.


8 .

8 .

Norveç ’de kabul edilen hayvan hakları genelgesine göre onların yaşam kalitesini arttıracak bir çok hak verildi. Bunlardan en ilginci kediler kesinlikle enseden tutulup kaldırılamayacak. Bunun dışında köpekler günde en az üç sefer gezdirilecek.